תהליך אבחון הפרעת קשב וריכוז

 

על מנת לאבחן הפרעת קשב וריכוז יש להתייחס בצורה מעמיקה לכל תחומי החיים של הילד או המתבגר. תהליך האבחון מתחיל בשיחה מפורטת עם ההורים וכוללת קבלת מידע מפורט על המשפחה ועל התפתחותו ותפקודו של הילד או המתבגר מיום לידתו. במקביל, מתקבלים שאלונים שאותם ממלאים ההורים והמורה בבית הספר.

בהמשך נערכת בדיקה מקיפה של הילד או המתבגר הבוחנת את מצבו הרגשי והקוגנטיבי ומאתרת את תסמיני הפרעת הקשב והריכוז. במידה ועולה הצורך, מופנה הילד למבדק ממוחשב, מבדק BRC, הבודק את תפקודי הקשב השונים, את תפקודי הזיכרון השונים ואת תפקודיו הניהוליים. בתום תהליך הבדיקה נערכת שיחת סיכום ונבנית תוכנית טיפול כוללנית עבור הילד או המתבגר ומשפחתו.

אבחון הפרעת קשב וריכוז נעשה ע"י איש מקצוע רפואי, המומחה בתחומו אשר התמחה ורכש ניסיון בטיפול בהפרעת קשב וריכוז: פסיכיאטר ילדים או מבוגרים, נוירולוג ילדים או מבוגרים, רופא ילדים עם ניסיון בהתפתחות הילד או רופא ילדים מומחה שעבר התמחות ורכש ניסיון בתחום הפרעות קשב וריכוז. רופאי מומחים אלו יכולים להעזר באנשי מקצועות הבריאות האחרים (פסיכולוגים, עבודים סוציאלים, מאבחנים דידקטים, מרפאים בעיסוק, וקלינאי תקשורת) אך רק מומחים אלו אחראים על האבחון.

נכתב בשיתוף עם ד"ר תמר מוזס, מרכז תמר לאבחון לקויות למידה.

 

מרכז הלמידה תל אביב ומרכז הלמידה הרצליה רועי גבע